על פחד וחרדה ועל טיפול מתקדם

על פחד וחרדה ועל טיפול מתקדםפחד הוא רגש חזק, שמטרתו התרעה של המערכת הגופנית/נפשית, בפני סכנה ממשית ומיידית שקיימת באותו זמן במציאות. למשל, אם אריה יופיע לפתע בחצר ביתי, אני אחוש פחד. עלי להגן על עצמי, ולשם כך הופיעה תגובת הפחד- לגרום לי להגן על עצמי באופן מיידי!

חרדה מהווה גם היא גירוי רגשי לא נעים, כמו פחד, אך היא מופיעה במצבים לא ברורים ומעורפלים. מדובר במצבים בהם הלא ידוע משאיר מספיק מרחב לדימיון לעבוד "שעות נוספות" וליצר תסריטים מפחידים. לחרדה אין תכלית מעשית כזו. והיא לרוב כה מעורפלת ולא ודאית, עד שקשה להתגונן בפניה.
לדוגמה, אדם החרד שמא נדבק באיידס משום שלחץ יד של אדם שא ו ל י היה חולה ואולי היתה שריטה מדממת בכף ידו…

כאשר מדברים על טיפול פסיכולוגי בצפון חשוב להבין שקיימות המון סיבות שמעוררות בנו חרדה ולא פחד, וזו הסיבה לבילבול המעיק. מצד אחד כולנו יודעים שלא תמיד יש סיכויים רבים שדברים מסוימים חפגעו בנו. אבל מצד שני, הספק המנקר אומר : ואולי כן? מה יהיה אם כן? מה יהיה אם אנחנו סתם נהיה שאננים ואז פתאום זה יפול עלינו?

אחת הדרכים היותר מוצלחות לטפל בחרדה, היא להפוך אותה לפחד פשוט וברור, שלו אפשר למצוא פתרון פשוט וברור. ולכן מי שפוחד לא להספיק להגיע למקלט, עליו פשוט לתרגל את הדרך הזאת שוב ושוב, ולהגיע לשגרה אוטומטית של הפעולות הנדרשות. ומי שפוחד שלא יוכל לנשום במסיכה, יחבוש יום יום את המסיכה ויעשה תרגילי הרפייה כדי להגביר את סיכוייו לייצר התנייה חיובית בין חבישת מסיכה לבין תחושה של רגיעה. וכיוצא בזה, הפיכת החרדה הכללית והמעורפלת, לשאלות קטנות ובנות פיתרון, כדרך להפיכת החרדה הקשה לעיכול, לפחד הניתן לפיתרון.